O autorze
Fundacja DKMS działa od 28 listopada 2008 r. jako niezależna organizacja non-profit. W tym czasie liczba potencjalnych dawców we wszystkich polskich bazach, wynosiła niespełna 40 tysięcy. Dziś sytuacja uległa znacznej poprawie i ogółem w Polsce zarejestrowanych jest ponad 1 milion potencjalnych dawców. Fundacja DKMS jest największą bazą potencjalnych dawców w Polsce.

Zarejestrowany? Czas na aktualizację danych!

Czy wiedzieliście, że zmiana numeru telefonu lub adresu email może mieć wpływ na czyjeś życie? Trudno w to uwierzyć jednak to prawda. Jeśli zarejestrowałeś się w bazie dawców szpiku lecz zapominasz o aktualizacji danych, możesz się nawet nie dowiedzieć, że ktoś potrzebuje Twojej pomocy. Dlatego jeśli zmieniałeś numer, mail czy adres - czas na aktualizację danych!

Wielu z Was pisze w komentarzach, że nie może się doczekać dnia, w którym zadzwoni telefon z Fundacji DKMS z informacją: "Może Pan/Pani uratować komuś życie". Możliwe, że ktoś z Was miałby szansę usłyszeć ten komunikat gdyby nie banalny powód: zmiana numeru telefonu, adresu zamieszkania, czy adresu email. Pracownicy Fundacji dysponują danymi, które potencjalni dawcy przekazali podczas rejestracji. Jeśli zapomną poinformować o ich zmianie, osoba potrzebująca ich pomocy może stracić szansę na życie.

Zmieniając dane kontaktowe z reguły informujemy o tym rodzinę, znajomych i pracodawcę. Rejestrując się w bazie dawców szpiku musimy dołączyć do tej listy również Fundację i postawić ją na pierwszym miejscu. Tylko wtedy możemy być pewni, że gdy osoba chora będzie potrzebowała naszej pomocy, dowiemy się o tym bezzwłocznie i udzielimy jej na czas. Decyzja o przystąpieniu do grona potencjalnych dawców łączy się z odpowiedzialnością i musimy o tym pamiętać.

Jak dużym problemem są nieaktualne dane tłumaczy Marcin Szczepkowski z DKMS Polska, który na co dzień kontaktuje się z potencjalnymi dawcami. - W przypadku dawców, którzy zarejestrowali się już jakiś czas temu odsetek osób z którymi nie udaje się nawiązać kontaktu, lub kontakt jest utrudniony z powodu nieaktualnych danych kontaktowych jest zdecydowanie wyższy - mówi Marcin. Każde zapytanie o dawcę w naszej bazie traktujemy tak, jakby nasz dawca był jedynym zgodnym dawcą na całym świecie- dodaje.


Czasem trzeba działać naprawdę szybko, a nieaktualne dane kontaktowe wcale nie pomagają W takich przypadkach Fundacja wykorzystuje wszystkie możliwe drogi kontaktu, od telefonu poprzez drogę e-mailową i pocztową po kontakt za pośrednictwem portali społecznościowych.

Numer telefonu, czy email to nie jedyny problem z jakim stykają się pracownicy DKMS. - Zdarza się, że po nawiązaniu kontaktu z dawcą okazuje się, że od jakiegoś czasu przebywa za granicą lub z powodów zdrowotnych jest tymczasowo lub stale niedostępny - mówi Szczepkowski. Aktualnie dane w bazie dawców DKMS Polska aktualizuje codziennie od 20 do 200 osób A przecież nie jest to skomplikowany proces wystarczy skorzystać z formularza na stronie internetowej, zadzwonić lub napisać maila..

Które dane są zatem najbardziej istotne i o zmianie których powinniśmy bezwarunkowo pamiętać? - Przede wszystkim numer telefonu,mail i adres zamieszkania. To właśnie z tych danych najczęściej korzystamy kontaktując się z dawcami. Istotna jest również informacja o tym, że dawca przebywa na stałe lub na dłuższy czas za granicą. Wtedy nie mamy możliwości zorganizowania badań i pobrania. Natomiast służymy pomocą przy przerejestrowaniu do bazy dawców komórek macierzystych działającej w kraju przebywania dawcy jeśli tylko wyrazi taką chęć. Bardzo ważnymi danymi są również informacje o ważnych zmianach w stanie zdrowia oraz o ciąży. - przypomina Marcin.

Dlatego jeśli zarejestrowałeś się i jesteś już potencjalnym dawcą, pomyśl, czy Twoje dane w ostatnim czasie się zmieniały. Jeśli tak, wejdź na naszą stronę i wypełnij formularz lub napisz na aktualizacja@dkms.pl. Dane możesz zaktualizować też dzwoniąc do nas.Twoje aktualne dane kontaktowe gwarantują szybką pomoc osobom potrzebującym pomocy!
Trwa ładowanie komentarzy...